1ST 4 POINTS 2ND 2 POINTS 3RD 1 POINT
TEAM CHAMPION- RUFFHOUSE/COLUMBUS MMA
2ND PLACE REACTION MMA 39 POINTS
3RD PLACE SFS 35 POINTS
4TH PLACE
5TH PLACE
6TH PLACE
7TH PLACE
8TH PLACE
9TH PLACE
10TH PLACE
WHITE BELT ABSOLUTE
1ST ADAM ADCOCK- PEDRIGO SUBMISSIONS
2ND MATT CAPP- SKRAP HOUSE
3RD CHRIS STUPSKI-COLUMBUS MMA
BLUE BELT ABSOLUTE
1ST GREG COPHER
2ND CALEB FRASHER-COLUMBUS MMA/ROUGH HOUSE
PURPLE BELT ABSOLUTE
1ST TRAVIS CONLEY—KC BJJ
2ND ADAM MORRELL-KC FITNESS
3RD LOUIS PERNA- RIBIERO BJJ
BROWN BELT ABSOLUTE
1ST DAVE FRETAAGE- RUFFHOUSE BJJ
2ND AHMED AKL- ANN ARBOR BJJ
TEEN BJJ ABSOLUTE
1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA
2ND COLTON EDMUNDS- RIBIERO JIU JITSU
TEEN NO GI ABSOLUTE
1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA
2ND JAKE SPITER- TEAM SFS
3RD LEE BROWNING- BUSHIDO DRAGON-
-170LBS ABSOLUTE
1ST CALEB FRASHER- COLUMBUS MMA
2ND RYAN THROCKMORTON- COLUMBUS MMA
3RD ROCKY EDWARDS- RUFFHOUSE
+170LBS
1ST MICHAEL WOJOCIECHOWESKI-SFS
2ND JOSH VISSEL-SFS
3RD TIM RAPPASOTOS-SFS
KIDS BJJ
5 TO 7 YEAR OLDS
WHITE 0-49.9
1ST GAGE HUNTER- GROUND DWELLERS
2ND ABIAGAIL BIALEK- TRIPLE THREAT MARTIAL ARTS
8 TO 10 YEAR OLDS
WHITE 70-79.9
1ST ANTHONY FLATHERS- BAD DOG MMA
2ND BRAYDON JOHNSON CARLSON GRACIE
YELLOW 80-89.9
1ST WESTIN LAIRD- JUGGERNAUNT MMA
2ND CAMERON EDMUNDS- RIBERIO JIUJITSU
11 TO 12 YEAR OLDS
WHITE 70-79.9
1ST ROCKY STEEL- REACTION MMA
2ND CALEB MCNEELEY- REACTION MMA
3RD NOAH GREENWELL- BAD DOG MMA
WHITE 80-89.9
1ST TEELEY RHYNE- CORRAL
2ND NATALIE BIALEK- TRIPLE THREATS MARTIAL ARTS
3RD NATE STEINER- REACTION MMA
WHITE 100-109.9
1ST BRENDEN STEVENS- RIBIERO JIUI JITSU
2ND ARRASELIA RANGEL- JUGGERNAUT MMA
WHITE 110+
1ST BRENDAN WALTENBURG- BADDOG MMA
2ND ELIZABETH ZAREMA- TEAM TORQUE
WOMEN BJJ
WHITE 0-119.9
1ST ASHLEY WASHBURN- BEDROCK MMA
2ND RAVEN MORGAN- BUCKEYE MMA
WHITE 140-159.9
1ST TARA HORSLEY- CMMA
2ND SIRENA MADERE- REACTION MMA
3RD TINA MCGINNIS- MIDWEST MARTIAL ARTS
BLUE 120-139.9
1ST KALI ROBBINS- ROFUSPORT
2ND ANGELA EDMUNDS- RIBIERO JIU JITSU
3RD KIMBERLY ROOT- TEAM PAXIAO
TEENS BJJ
13 TO 15 YEAR OLDS
WHITE 106-119.9
1ST MEREDITH MCNEELEY- REACTION MMA
2ND ARIANNA SCHWAB- SUDA MMA
3RD SHALEY WASHBURN- BEDROC MMA
WHITE 120-134.9
1ST KYLE REYNOLDS- ROUGH HOUSE
2ND THOMAS BOOTH- TRIPLE THREAT BJJ
16 TO 17 YEAR OLDS
120-134.9 WHITE
1ST JEREMY COFFEY- NEW WAY MARTIAL ARTS
2ND NIKHIL MAKHIJA- TRIPLE THREAT BJJ
3RD GREG PALMERTON- RELSON GRACIE BJJ
135-149.9 WHITE
1ST BRANDON CLARK- MIDWEST MARTIAL ARTS
2ND TIMOTHY COTHRAN- REACTION MMA
3RD OSCAR SEE- BODY MARTIAL ARTS
150-164.9 WHITE
1ST JAMES WOLFE- BODY MARTIAL ARTS
2ND JORDAN TRUE-ABA JIU JITSU
165-179.9 WHITE
1ST JACOB MCLEMORE- CARLSON GRACIE JIU JITSU
2ND JACKSON MCCORD- COLUMBUS MMA
3RD ZACH LYONS- TIGER MARTIAL ARTS
120-134.9 BLUE
1ST TYLER MONTPAS- TOTAL JIU JITSU
2ND OWEN DORSEY- COLUMBUS MMA
3RD ISAAC ARROYAVE- ABA JIU JITSU
150-164.9 BLUE
1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA
2ND CHRIS STOKES- RELSON GRACIE
MASTERS BJJ
WHITE 145-154.9
1ST TIMOTHY FOLLOWELL- OHIO KRAV MAGA
2ND CRAIG MANCINI- JAMEL BJJ
WHITE 155-169.9
1ST BRIAN MCGINNIS- MIDWEST MARTIAL ARTS
2ND JUSTIN NURENBERG- CARLSON GRACIE
WHITE 185-204.9
1ST CHAD WILSON- COLUMBUS MMA
2ND MICHAEL MOORE- RUFFHOUSE MMA
3RD DANBELLA NEW WAY MARTIAL ARTS
BLUE 155-169.9
1ST BRIAN RAFAT- LOYD IRVIN
2ND DAMNIAN TANENBAUM- TRIPLE CROWN BJJ
3RD GREG CARPENTER
BLUE 185-204.9
1ST JIMMY KNIGHT- ULTIMATE FIGHTING ACADEMY
2ND GEOFFREY CHRISTENSEN- 5TH SFG
3RD STEVE THURSTON- DEFENSEIVE ARTS
PURPLE 0-134.9
1ST LOUIS PERNA- RIBERIO JIU JITSU
PURPLE 170-184.9
1ST DONNELL ETIENNE- TEAM CORRAL
2ND ARTHUR VALVERDE- NEW WAY MARTIAL ARTS
PURPLE 220+
1st Robert webb– grand CHAMPION SCHOOL OF SUBMISSION
2nd Nicholas Caggia– endgame
3RD AHMED AKI- ANN ARBOR JIU JITSU
BLACK 185-204.9
1st Sandon combs- TIGER MARTIAL ARTS
2ND GERRY DISAWLO-
MENS BJJ
WHITE 0-134.9
1ST CONNOR WILSON- PEDIGO SUBMISSION FIGHTING
2ND STEVE TITHERADGE- NEW WAY MA
WHITE 135-144.9
1ST JEDADIAH KRAMER- NEW WAY MARTIAL ARTS
2ND GABE COUCH- SPYDER SUBMISSION
3RD RYAN MCMORRIS- TEAM SFS
WHITE 145-154.9
1ST JEFF YOHE- ROUGHHOUSE
2ND WAYLEN WASHBURN- BEDROC MMA
3RD GRAHAM BILLEY- UNIVERSITY OF MICHIGAN BJJ
WHITE 155-169.9
1ST ADAM ADCOCK- PEDRIGO SUBMISSION FIGHTING
2ND JOE WESTERLIN- MIDAMERICA MARTIAL ARTS
3RD RYAN WIGHT- BEDROC MMA
WHITE 170-184.9
1ST JASON IRWIN- PEDRIGO SUBMISSION FIGHTING
2ND STEVEN SBARDELLA- SPYDER SUBMISSIONS
3RD JOE GORDECKI- ROUGH HOUSE MMA
WHITE 185-204.9
1ST ADAM ALEXANDER- GRACIE BARRA
2ND KYLE KLEMAN- DES MOINES BJJ
3RD CHRISTOPHER KUSHNIR-
WHITE 220+
1ST MICHAEL BIGGS- GRIFFIN SUBMISSION ACADEMY
2ND MATTHEW CAPP- SKRAPHOUSE MMA
3RD ROY SKIDMORE
BLUE BELT 135-144.9
1ST DEREK FEATHERSTUN- PEDRIGO SUBMISSION FIGHTING
2ND JON BORROWS- RELSON GRACIE
3RD ERIC TORRES- TEAM TORRES
BLUE 145-154.9
1ST ADAM GOODALL- RUFFOUSE
2ND OLAF RAMIREZ – RUFFHOUSE
3RD WILLIAM CUMBO- TEAM ONC
BLUE 155-169.9
1ST ABDUL HALEEM SYED
2ND JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA
3RD JOHN MCGUIN- LA GRANGE GRACIE ACADEMY
BLUE 170-184.9
1ST CHRIS WHEELER- TEAM ATCHISON
2ND NICK ARROYE- ABA JITSU
3RD KOSTANDINOS ANGELAS- RUFFHOUSE
BLUE 185-204.9
1ST ANTHONY SENNER- RED SCHAFER MMA
2ND TOM VANDERHUST- BEDROC
3RD RAY HALE-HIGHLANDER
BLUE 205-219.9
1ST ROB PETRY- ROBERIO JIU JITSU
2ND NICHOLAS KENNEDY- NEW WAY MA
3RD BRYAN MCIVER- MARCELLO MONTIERO
BLUE 220+
1ST DREW PRICE- BODY MARTIAL ARTS
2ND RICHARD TARBERT- MARCELLO MONTIERO
3RD DJAY KELLY- BED ROCK
PURPLE 0-134.9
1ST OMAR CHOUDHURY- ROFUSPORT
2ND LOUIS PERNA- RIBERIO BJJ
PURPLE 145-154.9
1ST CHRIS GRIFFIN- GRIFFINS SUBMISSIONS
2ND GARY IRWIN- KILLER BEE BJJ
3RD LUIS PERNA- SALO RIBIERO
PURPLE 155-169.9
1ST JASON KACZMAREK- NEW MAY MA
2ND JOHN MCELWAIN- RIBERIO BJJ
3RD CHAD TALKINGTON- REACTION MMA
PURPLE 170-184.9
1ST ADAM MORRELL – KC FITNESS
2ND BRENT ROTH- THIRD GENERATION BJJ
3RD KIJAFA SPILLER- 3RD GENERATION BJJ
PURPLE 185-204.9
1ST TRAVIS CONLEY- KCBJJ
2ND GERARDO GALLEGOS- REACTION MMA
3RD ROBERT CURTIS- NEW WAY MARTIAL ARTS
BROWN 155-169.9
1ST ROBERT NICKERSON- REACTION MMA
2ND KEVIN HOLMES- RIBIERO JIU JITSU
3RD JAMES OCONNOR- CHOKE YOU
BROWN 205-219.9
1ST MARC YATES- DRYSDALE JIUJITSU
2ND BRIAN KECKAN- CAIQUE JIU JITSU
BLACK 205-219.9
1ST SEAN BANSFIELD- ANN ARBOR JIUJITSU
2ND ERIC SCHAFER- RED SCHAFER MMA
KIDS NO GI
8 TO 10 YEAR OLDS
60-69.9 BEGINNER
1ST NOAH GREENWELL- BADDOG MMA
2ND MAX STEINER- REACTION MMA
3RD ANTHONY FLATHERS- BAD DOG MMA
80-89.9 BEGINNER
1ST ROCKY STEELE- REACTION MMA
2ND WESTIN LAIRD- JUGGERNAUNT RELSON GRACIE BJJ
3RD NATE STEINER- REAFCTION MMA
11 TO 12 YEAR OLDS 110+
1ST BRENDAN WALTENBURG- BADDOG MMA
2ND WYATT BURTON- TEAM ATCHISON
3RD ARRASELIA RANGEL– JUGGERNAUT RELSON GRACIE
TEEN NO GI
13 TO 15 YEAR OLDS
TEEN NO GI NOVICE 106-119.9
1ST ARIANNA SCHWAB- SUDA MMA
2ND JESSE RHOADES- LANCASTER POLICE ATHLETIC LEAGURE
3RD ALLISON FERELL- BODY MARTIAL ARTS
TEEN NO GI NOVICE 120-134.9
1ST KYLE REYNOLDS- RUFFHOUSE MMA
2ND DEVYN SHAH- SCORPION FIGHTING SYNCATE
3RD JASON MARTIN- WEIRTON BANDO
16 TO 17 YEAR OLDS
NOVICE 135-149.9
1ST NATHAN MCMASTER- TEAM ELITE
2ND MICHAEL MINSKI-SPYDER SUBMISSIONS
3RD SID MORRISON- RUFFHOUSE MMA
NOVICE 150-164.9
1ST JAMES CANAN-PIQUA YMCA
2ND JORDAN TRUE- ABA JITSU
NOVICE 165-179.9
1ST JACOB MCLEMORE- CARLSON GRACIE JIUJITSU
2ND JACKSON MCORD- CMMA
3RD SHAWN SCOTT- BAD DOG MMA
BEGINNER 120-134.9
1ST TYLER MONTPAS- TOTAL JIUJITSU
2ND OWEN DORSEY- COLUMBUS MMA- RUFF HOUSE
BEGINNER 135-149.9
1ST ANTHONY NOVOSEL- WORLD CLASS MMA
2ND ISAAC ARROYAVE- ABA JITSU
BEGINNER 150-164.9
1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA
2ND DANIEL RODGERS- TEAM MC VICKER
WOMEN NO GI
NOVICE-140-159.9
1ST TARA HORSLEY-CMMA
2ND SIRENNA MADERE- REACTION MMA
3RD TAMMY GALLEY- BEDROC MMA
BEGINNER 0-119.9
1ST RAVEN MORGAN- RUFFHOUSE MMA
2ND KIMBERLY ROOT- TEAM PAIXAO
BEGINNER 120-139.9
1ST KALI ROBBINS- ROFOUSPORT
2ND DANIELLA CAMPUZANO- BONE BREAKERS MEXICO
3RD RAVEN MORGAN- RUFFHOUSE BJJ
MENS NO GI
NOVICE 0-134.9
1ST DANNY BERRY- SFS
2ND KEVIN WHITTENBERG- MICHIGAN EXTREME COMBAT SPORTS
3RD JOSH KINER- SKRAPHOUSE
BEGINNER 0-134.9
1ST TONY RODRIGUEZ- SFS
2ND ZACK BICKFORD- LIBERTY FC
NOVICE 135-144.9
1ST JAMES REED – HIGHLANDER MMA
2ND RYAN MCMORRIS- SFS
3RD DOUG JOSEPH- PROJECT STRIFE
BEGINNER 135-144.9
1ST JON BORROWS- RELSON GRACIE
2ND GABE COUCH- SPYDER SUBMISSION
3RD DARBY HALFERTY- ULTIMATE TRAINING ACADEMY
NOVICE 145-154.9
1ST MITCH BARTES- MICHIGAN EXTREME SPORTS
2ND BRAD WILLIAMSON-SKRAPHOUSE
3RD RYAN THROCKMORTON-COLUMBUS MMA
BEGINNER 145-154.9
1ST TOMMY MCGARERY- WOLFPACK COMBAT CLUB
2ND OLAF RAMIREZ- RUFFHOUSE
3RD GREG HULSE- BADDOG MMA
INTERMEDIATE 145-154.9
1ST BROAM FPRMASOERO-SFS
2ND AUSTIN CAREY- SUD N IMPACT
3RD DAVID HICKS- DAVES GRAPPLING-
NOVICE 155-169.9
1ST RYAN MONTGOMERY-USMC
2ND ADAM STOHS- RUFFHOUSE BJJ
3RD DANIEL KING-
BEGINNER 155-169.9
1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA
2ND RYAN WIGHT- BEDROC
3RD CALEB FRASHER- COLUMBUS RUFFHOUSE
INTERMEDIATE 155-169.9
1ST WILLIAM WIKOFF
2ND SRAN MANICOCHANC- RUFFHOUSE
3RD BRANDON SUBER- AEGIS
NOVICE 170-184.9
1ST TIMMY RASPOPTSIS-SFS
2ND JOSEPH PNACEK- SPYDER
3RD BRIAN LELLI- BEDROC
BEGINNER 170-184.9
1ST DAVOD DOTY- RELSON GRACIE
2ND JOHN WALDROP- FIST TO CUFFS
3RD CHRIS WHEELER- TEAM ATCHISON
INTERMEDIATE 170-184.9
1ST KOSTANDINOS ANGELAS- RUFFHOUSE
2ND STEVEN SBARDELLA- SPYDER
3RD TONY GROYS- RIO
NOVICE 185-204.9
1ST NICHOLAS PERRELLO
2ND AARON GILBERTT- ONCE A WARRIOR
3RD TERRY RONEY-OCV
BEGINNER 204.9
1ST NJOSHUA VISEL- TEAM SFS
2ND TEAM NOR CAL BB
INTERMEDIATE 185-204.9
1ST ADAM ALEXANDER- GRACIE BARRA
2ND TOM VANDERHURST- BEDROC
3RD JOSEPH HESS- HESS
-BEGINNER
NOVICE 220+
1ST MATTHEW CAPP-SKRAPHOUSE
2ND WILLIAM PERTERILLO-
3RD JACOB SPITTER-
BEGINNER 220+
1ST ROY SKJIDMORE
2ND JOE MAAS
3RD DANIEL LAIRD- JUGGERNAUT MMA
ADCC EXPERT DIVISION 145.2
1ST JAMES GRAY- SFS
2ND OMAR CHOUDHURTY- ROFOUSPORT
ADCC EXPERT DIVISION 169.4
1ST JOHN MCGUIN- LAGRANGE GRACIE
2ND JAMES OCONNOR- CHOKE U
ADCC EXPERT DIVISION 193.6
1ST KIJAFA SPILLER- 3RD GENERATION BJJ
2ND GERARDO GALLEGOS= REACTION MMA
ADCC EXPERT 217.9
1ST ERIC SHAFER- RED SHAFER MMA
2ND SHAWN BRANSFIELD- ANN ARBOR BJJ
MASTERS NOGI
NOVICE 185-204.9
1ST TODD FELLURE- SKRAPHOUSE
2ND DARYL GILLAND-
BEGINNER 185-204.9
1ST GEOFFREY CHRISTENSEN- 5TH SFT
2ND JORGE LOZANO- NORCAL BJJ
3RD CHAD WILSON- COLUMBUS MMA
INTERMEDIATE 185-204.9
1ST STEVE THRUSTON- DEFENSIVE ARTS
2ND JIMMY KNIGHT- ULITMATE FIGHTING ACADEMY
INTERMEDIATE 220+
1ST MIKE WOJECHOWSKI- SFS
2ND FELIX CATHELINE- BUCKEYE MMA
3RD MATTHEW GERRING- TRUE WARRIOR
MASTERS 205-219.9
1ST VICTOR VENTRESCA-STRONG STYLE BRASA
2ND KENT HUBBEL- ANN ARBOR JIU JITSU
3RD MARC YATES- DRYSDALE BJJ
ADVANCED 220+
1ST NICHOLAS CAGGIA- ANN ARBOR JIU JITSU
2ND ROBERT WEBB-GRAND CHAMPION SCHOOL OF SUBMISSION
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.